top of page

רעיונות ועצות כדי להצליח בבנית בית פרטי

הרעיון לבנות בית משלנו תמיד מסתמן כאטרקטיבי וכל כולו הרפתקאה שעליה ישפיעו המון פרמטרים. לכן חיוני לנתח נכון את הנתונים אחרת מה שהיה אמור להיות התגשמות כל החלומות יכול להפוך לסיוטינו הגדול ביותר.

דרך הנסיון שצברתי במשך השנים כאדריכל, משלב התכנון דרך הביצוע והליווי של בתים פרטיים, אני יכול לנתח מספר דגשי עוגן שכולנו צריכים לקחת בחשבון לפני שנקפוץ לשלב הבניה של ביתינו.

1- בחירת מגרש  או חלקה מתאימים

לפני קניית השטח אנחנו חייבים לברר ולנתח את תקנות הרשות המקומית והאם ההגבלות  שלהם יתנו לנו לבנות את ביתינו החדש לפי רצונותינו ולפי מה שתיאנו בעייני רוחינו. בנוסף נצטרך להבין האם זכויות הבניה והתכסית יתנו לנו מענה למה שחשבנו. רשויות רבות גם יתנו שימוש בחומרים מסויימים או אפילו יחייבו בבנית גג רעפים במקום גג שטוח.

וילה בפוריה עילית

2- תנאים מוקדמים ומיקום המגרש

מיקום המגרש, אור השמש לאורך ימות השנה, רוחב הדרך או מיקום התשתיות כגון מים, ניקוז, חשמל, כבלים וכו' צריכים להיות נקודות שיש לבדוק ולקחת בחשבון לפני קניית השטח כדי לבנות עליו את ביתינו.

כמובן שמגרש עם נוף מדהים זה משהו שכולנו מעריכים מאוד, אבל נצטרך גם לקחת בחשבון את החשיפה המוגברת לשמש ולרוחות ועמידות בפני תנאי מזג אויר קשים.

בית ברעננה
בית ברעננה

Success! Message received.

3- בחירת האדריכל המתאים 

נכון שאני אדריכל וכמובן שחשיב את הסעיף הזה כאחד הסעיפים החשובים ביותר כדי שהכל יתקתק עם תחילת תהליך הבניה. והאמת שזו הנקודה הקריטית להצלחת כל אופרצית הבניה.

האדריכל שלנו יהיה האחראי לפתח את הפרוייקט שלפיו יבנה החלום שלנו ולכן הוא חייב לייעץ לנו בכל הנושאים, מההיבט הטכני, היבט רשוי וחוקי כדי לממש ולהשיג את ההיתרים מול הרשויות ולשמור על התקדמות תקינה של העבודות בבנית ביתינו.

כמו שציינתי קודם זו נקודת עוגן, מי שינתח את כל האפשרויות על המגרש, שתהיה לו היכולת לנתח את הרעיונות שלנו ולממש אותם בהתאם. לצרכים שלנו. לא מדובר בתכנון בית לפי טעמו של האדריכל. אלא לנתח את חלומותינו ורצונותינו וליצור מבנה שנתחבר אליו ונאהב אותו, לשם כך הוא חייב להשתדל אף לעלות על הציפיות שלנו בעיצובו.

 

לכן לפני שהחלטנו על האדריכל הנכון כדי לבצע את הפרוייקט של ביתינו אנחנו חייבים להפגש איתו, להכיר את העבודות שלו. אילו שירותים כלולים בהצעה שהוא מציג לנו, יכולתו לחבר בין העיצוב לתקציב שבידינו לבנית הבית.בסופו של דבר מדובר בהרפתקאה/ חוויה שנמצא בה מספר חודשים לא מבוטל ומאוד חשוב שנשדר על אותו גל עם האדם ששכרנו.

וילה בפוריה עילית

4- לייצור פרוייקט לבניה שיהיה ריאלי ובר ביצוע

אם בחרנו את האיש הטכני המתאים לביצוע העבודה אנחנו יכולים להיות רגועים, אם לא בטוח שכאן מתחילות להתפתח כל ההתלבטויות העתידות להוות בעיה ולשבור לנו את הראש. 

פרוייקט לבניה של בית פרטי צריך להכיל את כל האינפורמציה שדרושה על מנת לבנותו. החל מתכניות טכניות שמראות את העיצוב באופן גרפי, עד לתכניות קונסטרוקציה ,אינסטלציה, חשמל, תאורה, ועוד.. בנוסף יש לשלב גם את היועצים השונים כגון מערכות הבית החכם, האודיו, מתח נמוך(אבטחה), מיזוג אוויר וכו'.

בנוסף כדאי שיהיה הסבר על אופי המבנה וסוג החמרים שנשתשמש כמו גם כתב כמויות והערכת עלויות ראליות עד כמה שניתן. באופן שיתאים לבניה וליכולות הכלכליות שלנו ובכדי שלא נמצא עצמנו מופתעים באמצע התהליך. אנחנו חייבים להקדיש לכך את כל הזמן הדרוש, זהו שלב חשוב בהגדרת החומרים שנרצה בביתינו וחשוב לעבוד נכון עם התקציב בכדי להגיע לתוצאות שיספקו את רצונותינו וגם ישאירו אותנו בלי חריגות תקציביות.

בית ברמת השרון

5- להצליח בבחירת החברה/הקבלן

חשוב ביותר לקבל לפחות 4 הצעות מחיר ממספר קבלנים ולבצע עבודת בחירה נכונה יחד עם האדריכל שלנו. המטרה היא לא למצוא את המחיר הנמוך ביותר אלא את הקבלן שבאמת כלל בצורה המקיפה והמפורטת ביותר את כלל העבודה על כל שלביה. כך יהיה יותר קל לאדריכל לגלות האם אכן זה תואם את הפרוייקט שלנו והאם הושמטו נתונים מההצעה ושאח"כ תידרשו להוסיף עליהם תשלומים תוך כדי הבניה ובמחיר יקר יותר.

 בנוסף אנחנו צריכים לברר את מצב החברה/הקבלן, האם יש לו ביטוח מתאים ואנשיו חוקיים ומבוטחים אף הם, האם יש לו אחריות נוספת שהוא מספק, ולסיכום האם יש לו את היכולות לסוג כזה של עבודה. חשוב לקחת אותו גם לסיבוב התרשמות בבתים דומים שביצע ולקבל המלצות מלקוחותיו.

בית ברמת השרון

6- בחירת הנדסאי/מפקח בניין מתאים

במהלך שלב פיקוח על עבודות הבניה, חשוב כי המפקח/ ההנדסאי המלווה את מהלכה ישתלב ויסתנכרן עם האדריכל הוגה הפרוייקט. תפקיד המפקח להיות מנהל על ביצוע עבודות הבניה באתר. כמו גם מי שידאג לאמצעי הבטיחות באתר הבניה. המפקח תפקידו לעמוד לצידינו ויחד אנחנו יזמי הפרוייקט. לכן חשוב שידע את האחריות שיש בידיו בכל נושאי הבניה ואת ההשלכות הנובעות מכך.

בית בשילת

7- לקחת חלק בבנית הבית שלנו

עכשיו שיצרנו את פרוייקט ביתינו יחד עם האדריכל שלנו, יש לנו מפקח בניה וחברת בניה שתהיה אחראית על בנית הבית ויש לנו היתרי בניה לביתנו העתידי: אפשר להתחיל לבנות!!

אז כן, חשוב מאוד להיות מעורבים ולהיות בקשר רציף עם האדריכל והמפקח על התקדמות העבודות ועל עמידה בלוחות הזמנים. מומלץ לבצע פגישות באתר (לפחות פעם או פעמיים בחודש) בנוכחות האדריכל המפקח והקבלן בכדי להיות חלק מהתהליך ולהבין מה השלבים הבאים עלינו בהמשך.

מומלץ לרשום את השינויים שעומדים להתבצע תוך כדי הבניה ולהבין האם יש עלות נוספת עבורם, אם כן מה היא ומדוע. לא מומלץ להמתין בשקט לתוספות שיגיעו אחרי שכבר בוצעו מפני שאחרי בניתם זהו מצב מוגמר ולא תוכלו לדעת את עלותם האמיתית או לחילופין לחפש אלטרנטיבה אצל בעל מקצוע אחר.

בית בשילת

כמו שהנכם רואים יש מספר דברים שיש לקחת בחשבון ברגע שהחלטנו לרכוש קרקע ולהתחיל בבנית הבית שלנו, בטוח שאם נדייק בנקודות אלו, נצליח להינות מבית חלומותינו.

גלה עכשיו את הדרך החדשנית שלנו לעבוד ובקש/י הערכת עלויות לבנית ביתך בצורה פשוטה, ללא עלות ובלי התחייבות.

Success! Message received.

bottom of page